امروز :

شنبه - ١٠مهر ٨٩

٢٣ شوال ١۴٣١

مصادف است با سیصد و نوزدهمین سالگرد وفات حضرت سید نعمت الله جزایری شوشتری (رحمه الله)

 سید نعمت‌الله جزایری فرزند سید عبد الله که به دوازده واسطه نسب او به عبد الله بن امام موسی بن جعفر علیه السلام می‌رسد یکی از اعلام بزرگ شیعه در اواخر قرن یازدهم و اوایل قرن دوازدهم هجری است او به سید جزائری معروف است و در سال ۱۰۵۰ در قریه صباغیه از قراء جزایر متولد شد.

سید جزائری در فقه و حدیث و روایات و تفسیر و سایر علوم متداوله مهارت داشت. و اکثر صاحب تراجم علما وی و خاندان و نیاکان و احفاد او را در ردیف اعلام بزرگ شیعه متذکرند.

سید تألیفات مفیدی از خود به جا گذاشت: انوار نعمانیه او مشهور است و انس وحید، شرح عیون، شرح تهذیب، شرح روضه کافی، شرح صحیفه سجادیه، قصص العلما، قصص الانبیاء، غرائب اخبار، نوادر آثار، کشف الاسرار، مقامات النجاة، ریاض الابرار، نور الانوار، غایت المرام، مقصود الانام، منتهی المطلب، هدایت المؤمنین، قاطع اللجاج، اربعین و غیره... از دیگر آثار اوست. محدث قمی ضمن شرح مفصلی از حالات و مقامات او می‌نویسد او در شب جمعه بیست و سوم شوال سال ۱۱۱۲ در قریه جایدر (جزائر) وفات نمود.

حضرت سید نعمت الله جزایری کتابهای گرانبهایی که فراتر از 55 عنوان است ، از خود به یادگار نهاد.

امروزه بارگاه سید در پل‌دختر(روستای آوه) زیارتگاه خاص و عام است، در اثر کراماتی که از آن شخصیت بزرگ دیده شده، هر روز به خیل عاشقان آن بزرگوار افزوده می‌شود و مردمان مرتب به نذر برای آن حضرت می‌پردازند.


نویسنده : شوشتر من ساعت ٥:۳۱ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳۸٩/٧/۱٠